Tony Pölders blogg om längdåkning, cykling och curling + vardagens lunk!
Äger och driver TONY PÖLDER SPORT AB som är en specialistbutik för längdåkning med 9 anställda. Elitspelare i curling med eget lag och givetvis som skip.På 70- o 80-talet elitskidåkare o elitlöpare.

19 september 2018


Pölderkatalogen tryckt och klar...

...hemma på firman nu!
Kom in och hämta ett gratis exemplar idag :-)!!!
Den går oxå ut via Vasalöparen kommande vecka så har du varit med förra vintern eller under sommaren så kommer du få den hemskickad till dig instoppad i Vasalöparen!

18 september 2018

Sjukt dåliga topptider på Stockholm marathon i söndags...

...breddmassan som motionerar i swe är sanslöst bra och det är väl det viktigaste!
Men man blir lite ledsen över topptiderna i detta lopp...väldigt dåligt för att vara ett av Sveriges största lopp!
#detärsedanlänge


Så starkt Så bra Så revolutionerande ... byta skin enkelt = för bättre fäste eller för bättre glid!

Testerna fortsätter i skidtunneln idag!





Säsongen har inte ens startat än – men känslorna bubblar redan i skidvärlden.



VÄRLDSCUPEN LÄNGD 18/19


• 12 sprinter.
• 14 lopp på 10/15 kilometer.
• 1 lopp på 15/30 kilometer.
• 1 lopp på 30/50 kilometer.
Utöver det finns det två sprintstafetter och två traditionella stafetter på schemat.
Jag ska inte säga att det var bättre förr!
 Är DETTA VERKLIGEN rätt utveckling???
Jag tycker det är helt okej med sprint, men distansåkarna har hamnat i kläm. Nu är det alltså 14 lopp på 15 kilometer, med en åktid på drygt 30 minuter… det kallar jag för sprint! 
Var är femmilarna...?
Risk att vi tappar själen i vår idrott på detta sättet!

Pölder Sport i Skidtunneln = skidtest inför säsongen



MADSHUS REDLINE 2.0 + ROTTEFELLA MOVE 2.0
flyttbart nästan 5cm = sjukt bra!
FISCHER SPEEDMAX 902
Kalle flyter på
Marcus flyter på
FISCHER SPEEDMAX med Salomonpjäxa
ATOMIC C8 SKIN
Vår egna supermodell på skin "strippad C9:a" =förra årets testvinnare!
Kampanjpris på Pölder Sport!






17 september 2018

HIGHEST LEVEL











Pölder Sport. TAZZARI stenslip

99 847 anmälda under Vasaloppsåret 2018


Vasaloppets vintervecka 2018 och Vasaloppets sommarvecka 2018 lockade totalt 97 803 anmälda deltagare, varav 68 procent män och 32 procent kvinnor.





FAKTA/ Antal anmälda deltagare under Vasaloppsåret 2018
Loppanmäldastartandebrytandei mål
Kortvasan70235867825785
Tjejvasan76186457846373
Ungdomsvasan5354677460
Öppet Spår söndag843972769096367
Öppet Spår måndag542949496924257
Halvvasan40883275823193
Stafettvasan12240101201309990
Nattvasan273419586181340
Blåbärsloppet8086771676
Barnens Vasalopp skidor7457450745
Vasaloppet1704115049132313726
Cykelvasan 90131341189915111748
Cykelvasan Öppet Spår665058501345716
Cykelvasan 4520441799201779
Ungdomscykelvasan2772623259
Cykelvasan 3032803019103009
Barnens Vasalopp cykel9819810981
Vasastafetten38603310403270
Vasakvartetten 44839212380
Ultravasan 901168104264978
Ultravasan 4598780312791
Barnens Vasalopp löpning3183180318
Totalt Vasaloppets vintervecka och sommarvecka 20189984786515437482141
Kommande arrangemang i Vasaloppsarenan

Vasaloppets vintervecka 2019
Fre 22 feb: Kortvasan. 30 km. Start Oxberg.
Lör 23 feb: Tjejvasan. 30 km. Start Oxberg.
Sön 24 feb: Ungdomsvasan. 9/19 km Start Eldris/Hökberg.
Sön 24 feb: Öppet Spår söndag. 90 km. Start Sälen.
Mån 25 feb: Öppet Spår måndag. 90 km. Start Sälen.
Tis 26 feb: Halvvasan. 45 km. Start Oxberg.
Fre 1 mar: Stafettvasan. 9–24 km. Femmannalag. Start Sälen.
Fre 1 mar: Nattvasan. 90 km. Tvåmannalag. Start Sälen.
Lör 2 mar: Blåbärsloppet. 9 km. Start Eldris.
Sön 3 mar: Vasaloppet. 90 km. Start Sälen. (FULLT 180318)

Vasaloppets sommarvecka 2019
Fre 11 aug: Cykelvasan Öppet Spår. 94 km. Start Sälen
Fre 11 aug: Cykelvasasprinten. 1 km. Lindvallen, Sälen (Öppet kval på torsdagen)
Lör 10 aug: Cykelvasan 90. 94 km. Start Sälen
Sön 11 aug: Cykelvasan 30. 32 km. Start Oxberg
Sön 11 aug: Ungdomscykelvasan. 32 km. Start Oxberg
Sön 11 aug: Cykelvasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 17 aug: Ultravasan 45. 45 km. Start Oxberg
Lör 17 aug: Ultravasan 90. 90 km. Start Sälen
Lör 17 aug: Vasastafetten. 4,5–15 km. Löparstafett för tiomannalag. Start Sälen
Lör 17 aug: Vasakvartetten. 19,1–24,2 km. Löparstafett för fyramannalag. Start Sälen



VI HAR VÄRLDENS NYASTE OCH BÄSTA STENSLIP 2018
Ny teknologi i vår sprillans nya stenslip = VARIO TECH 
Även om införandet av denna nya teknologi inte innebär att alla äldre slipmaskiner blir totalt omoderna så kommer VARIO TECH, som är baserat på både elektroniska och mekaniska nyheter på vår nya stenslip att medföra markanta skillnader mellan  maskiner med eller utan VARIO TECH teknologi.!   
 Nu kan vi utföra idag befintliga strukturer med ännu högre precision än tidigare dessutom kan vi konstruera nya typer av strukturer med olika uppbyggnader som tidigare inte varit möjliga!
 VARIO TECH medger också att man kan variera strukturens utseende och utformning under arbetets gång, det innebär till exempel att man kan ha olika uppbyggnad av strukturen på skidans främre respektive bakre del – något som vid många tillfällen kan ge en avsevärd ökning av skidornas prestanda.

















NOSTALGI